Timeline

1

March 8 1906 – Born in Council Bluffs, Iowa, the first of Charles and Mary McCauley’s six children
Fall 1924 – Attends a parish mission at his home parish preached by members of the Congregation
November 1924 – Withdraws from Creighton University and enters seminary with Holy Cross at the University of Notre Dame
July 1, 1925 – Enters the Novitiate at Notre Dame
July 2, 1926 – Professes First Vows at Notre Dame
July 2, 1929 – Professes Final Vows 
June 1930 – Graduates from Notre Dame and is sent to the Foreign Missionary Seminary in Washington, D.C.
October 1, 1933 – Ordained a deacon
June 24, 1934 – Ordained a priest by Bishop John Noll at the Basilica of the Sacred Heart at Notre Dame
Summer 1934 – Departure to missions delayed due to the Great Depression so teaches at the Congregation’s Seminary in North Dartmouth
October 12, 1936 – Departs for the missions in East Bengal 
November 16, 1936 – Arrives at Dacca and is assigned to the Congregation’s educational apostolate in Bandhura
January 1939 – Transferred to Agartala (present-day India) to ministers among the Kuki Christians there
October 1, 1940 – Sent back to Bandhura as Superior and Rector of the seminary
May 1944 – Returns to the United States from East Bengal due to persistent health problems
1946 – Appointed Superior and Rector at the Foreign Missionary Seminary in Washington
1952 – Appointed Procurator of the Missions, tasked with raising money
1958 – Asked to lead the Congregation’s new mission to the Diocese of Mbarara in Uganda
November 4, 1958 – Arrives to Uganda with three newly ordained priests to being the Congregation’s mission of building the local Church through establishing parishes and schools
February 1961 – Informed by the Superior General, Rev. Christopher O’Toole, C.S.C., that he would be appointed the bishop of the soon-to-be-created Diocese of Fort Portal
May 17, 1961 – Ordained a bishop in the Basilica of the Sacred Heart at Notre Dame
July 2, 1961 – Installed as Bishop of the Diocese of Fort Portal, immediately beginning to organize the new diocese
October 1962 - December 1965 – Participates in all four sessions of the Second Vatican Council
1964 – Becomes the second chairman of the Association of Member Episcopal Conferences in Eastern Africa (AMECEA)
February 9, 1966 – Asked by Ugandan bishops to oversee the construction of a national seminary in Kampala
October 21, 1970 – Gaba National Seminary dedicated
April 1972 – Resignation as bishop of the Diocese of Fort Portal is accepted
January 1973 – Appointed Secretary-General of AMECEA and moves to Nairobi, Kenya
August 1979 – Ends his formal leadership role in AMECEA, having shaped the vision of the Church in Africa in many ways, including education, ecumenism, and outreach to the poor
February 19, 1979 – Participates as a member of the board of governors working to establish the Catholic University of Eastern Africa (formally opened by Blessed John Paul II on August 18, 1985)
October 1982 – Returns to the United States due to ill health
November 1, 1982 – Dies while undergoing surgery
August 2006 – Declared a Servant of God
 

Learn about the mission of Holy Cross

Explore the history and current work of Holy Cross in Uganda