Servant of God Theotonius Ganguly

February 18, 1920 – Born in Hashnabad, which is in present-day Bangladesh, to Nicholas Komol and Romana Komola Ganguly
1937 – Enters the Minor Seminary at Bandura with the Archdiocese of Dhaka
1940 – Assigned to St. Albert’s Seminary at Ranchi
June 6, 1946 – Ordained a diocesan priest in St. Mary’ Cathedral, Ranchi
1947 – Goes to the University of Notre Dame in Notre Dame, Indiana, to earn a master’s degree and doctorate in philosophy
1947 – Partition of British India
1951 – Graduates from Notre Dame with a Doctorate in Philosophy, the first Bengali Christian to earn a doctorate
August 1951 – Enters the Novitiate with the Congregation
August 16, 1952 – Makes his Profession of First Vows
Fall 1952 – Returns home and begins teaching English and logic at Notre Dame College in Dhaka
1954 – Appointed Dean of Studies at Notre Dame College
1955 – Makes his Profession of Final Vows in Dhaka
1958 – Appointed Assistant Principal at Notre Dame College
March 21, 1960 – Appointed Principal at Notre Dame College, the first Bengali to hold the position
September 3, 1960 – Appointed Auxiliary Bishop in the Archiocese of Dhaka by Pope John XXIII
October 7, 1960 – Ordained as Auxiliary Bishop, working for Archbishop Lawrence L. Graner
July 6, 1965 – Appointed Co-adjutor Archbishop of Dhaka
November 23, 1967 – Becomes Archbishop of Dhaka upon the retirement of Archbishop Graner
1971 – Begins six years of service as President of first the Pakistan Catholic Bishops’ Conference (1971-1973) and then the Catholic Bishop’s Conference of Bangladesh (1973-1977)
March 26, 1971 – Bangladesh Liberation War breaks out, resulting in Bangladesh become a sovereign nation
September 2, 1977 – Died suddenly of a heart attack at the age of 57
September 2006 – Cause for Sainthood opened and declared Servant of God


Seek the intercession of Archbishop Ganguly

Explore the Congregation's charism as Educators in the Faith