Blessed Basile Moreau Timeline

February 11, 1799 – Born in Laigné-en-Belin, the ninth of Louis and Louise Moreau’s 14 children
1816 – Begins studies at St. Vincent’s Seminary in LeMans
April 7, 1821 – Ordained a deacon by Bishop de la Myre
August 12, 1821 – Ordained a priest by Bishop de la Myre for the Diocese of Le Mans
October 11, 1821 – Begins further studies at St. Sulpice in Paris
July 21, 1822 – Arrives for a year of spiritual formation, similar to a Novitiate, at the Solitude in Issy
1823 – Appointed Professor of Philosophy at the Seminary in Tessé
1823 – Gives annual retreat to the Brothers of St. Joseph
May 26, 1825 – Appointed Professor of Dogma at St. Vincent’s Seminary
March 1830 – Transferred teaching dogma to Scripture at St. Vincent’s
1835 – Appointed Assistant Superior at St. Vincent’s
August 1835 – Founds the Auxiliary Priests in the Diocese of Le Mans
August 31, 1835 – Becomes Superior of the Brothers of St. Joseph, taking over from Rev. Jacques Dujarié
November 1836 – Establishes the Boarding School of Notre-Dame de Sainte-Croix in Le Mans
March 1, 1837 – United the Brothers of St. Joseph and the Auxiliary Priests in the Fundamental Act of Union, thus forming the Association of Holy Cross
April 28, 1840 – Inaugurates the first foreign mission of Holy Cross, sending religious from Sainte-Croix to Algeria
May 1840 – Breaks ground on the Congregation’s Conventual Church at Sainte-Croix
August 15, 1840 – Makes his Profession of Final Vows to Bishop Bouvier
1841 – Establishes the Marianites (sisters) of Holy Cross
September 1, 1841 – Writes Circular Letter 14 laying out his vision for Holy Cross in imitation of the Holy Family
1848 – Publishes the first edition of the Meditations
1849 – Elected Superior General of Holy Cross for life
October 1855 – Goes through a personal “Dark Night of the Soul”
1855 – Publishes his versions of the Spiritual Exercises of St. Ignatius
1856 – Publishes Christian Education
May 13, 1857 – Receives from Pius XI the approval of the Constitutions of Holy Cross, thereby making Holy Cross a Congregation
June 17, 1857 – Participates in the consecration of the Conventual Church in Sainte-Croix
June 14, 1866 – Receives acceptance from the Vatican of his resignation as Superior General
April 28, 1869 – Moves into a house owned by his sisters while continuing to preach parish missions and providing other parochial assistance in the surrounding area
January 20, 1873 – Dies at the age of 73
1955 – Cause for sainthood introduced in Rome
April 12, 2003 – Declared Venerable by Blessed John Paul II
April 28, 2006 – Approved for Beatification by Pope Benedict XVI
September 15, 2007 – Beatified in Le Mans, France


Explore a Photo Gallery of the Origins of Holy Cross

Explore a timeline of the Congregation's history